cd WM (3)….sianko,zwierzęta mówiące ludzkim głosem i in…..

Posted: 18 listopada 2014 by margot2you in Wstępniak Małgorzaty

(3)

Wigilia  to taki szczególny dzień w roku,gdy staramy się wracać pamięcią do świata minionego.do starych zwyczajów.Tego dnia szczególnie ważna jest dla nas nasza rodzinna ,kulturowa,religijna tradycja…Tego dnia uczymy nasze dzieci i wnuki szacunku i miłości do obyczajów,budzimy w nich swiadomość tego,co ważne było,co ważne jest i co ważne być powinno.Wigilia to najgłębiej przeżywane święto rodzinne, w tym wymiarze czysto ludzkim,ale i ważne święto ludzi wierzących i praktykujących, silnie związanych z życiem Kościoła Katolickiego w sensie wspólnoty. To tez ważny dzień w sensie kultywowania wszelkich tradycji.

Tego dnia przygotowujemy dom ,szczególnie stół wigilijny bardzo strojnie.Pod biały obrus kładziemy sianko, by zapewnić sobie urodzaj w przyszłym roku. Siadamy do wieczerzy wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie…na pamiątkę gwiazdy, która prowadziła TRZECH KRÓLI do stajenki.Na stole pojawia się 12 potraw,w niektórych domach 13,na pamiątkę ilości apostołów. Ale o tym póżniej….

Dobry gospodarz pamięta tez o swojej żywiźnie…idzie po wieczerzy i dzieli się ze swoimi zwierzętami resztkami ze stołu. Właściciel koni idzie do stajni z opłatkiem i zostawia go w sianie dla swoich koników. Pewnie właściciele psów i kotów domowych tez powinni jakoś tego wieczoru zagadać miło do swoich podopiecznych.Wszak podobno tej nocy gadają do nas ludzkim głosem. Ja tam nie czekam na pogaduszki,ale widzę te ciepłe spojrzenia moich kociaków,gdy dostają jakieś jedzonko ekstra ze stołu…np. jakąś fajną rybkę 🙂

Tej nocy dzieją się raz jeszcze sprawy ważne ,jak przeszło 2,000 lat temu…Świętujmy wiec całymi sobą,radujmy się i wyśpiewujmy kolędy i pastorałki…Bóg się rodzi….moc truchleje…..

cdn…

Reklamy
Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s