ciag dalszy WM (2) …dodatkowe miejsce przy stole

Posted: 18 listopada 2014 by margot2you in Wstępniak Małgorzaty

(2)

Jest w moim kraju zwyczaj,

że w dzień wigilijny

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy

Wieczornej na niebie

Ludzie gniazda wspólnego  łamią

Chleb biblijny

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

[C.K.Norwid ]

….. i można już nic więcej nie mówić.

Tego dnia chcemy być blisko z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Chcemy odwiedzić naszych bliskich samotnych, którzy nie chcą z różnych powodów przyjąć zaproszenia do wspólnego wieczerzowania. I ja ich rozumiem,szanuję te decyzje.Ale odwiedzam co roku,by choć połamać się z nimi opłatkiem,Podobnie odwiedzam tych, którzy musza spędzic ten dzień w szpitalu,w domu opieki czy  chorzy we własnym łóżku. CHORYCH NAWIEDZAĆ…piękny uczynek miłosierny…przykazanie wręcz.Tego dnia szczególnie ważny.

Nie zapominamy tez tego dnia o tych, którzy odeszli.Odwiedzamy ich groby, zapalając świeczki. A w modlitwie przed wieczerzą nie zapominamy pomodlić się również o spokój ich dusz.

Przy stole zostawiamy jedno wolne nakrycie i miejsce.U mnie przeważnie jest to przypomnienie tych, którzy odeszli. W XIX wieku w  wielu polskich domach zostawiano ten dodatkowy talerzyk tym, którzy byli zesłani .Mówimy tu o  Syberii. Obecnie miejsce to przeważnie czeka na wędrowca, który może zapukać do naszych drzwi w ten wieczór.A robimy to na pamiątkę wędrujących Maryi i Józefa…którzy znaleźli swoje miejsce dopiero w stajence.U mnie w tym roku mam nadzieje posadzić i ugościć wędrowca 😀  Postawię zatem dodatkowy talerzyk ,który będzie po trosze symbolizować tych, ktorzy odeszli i  tych z rodziny,którzy mieszkają bardzo daleko, bo za oceanem.

cdn…..

Reklamy
Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s