Na niedzielę II adwentu

Posted: 7 grudnia 2014 by NOE in ADWENT, KALENDARZ ADWENTOWY, NOE ma głos...

SpustoszonaWinnica

Stoimy u progu nowego tysiąclecia naszych dziejów [ pisane w 1945 roku – P.S. ] . Stoimy w Adwencie przyszłych dni naszej chwały lub klęski, naszej wielkości lub miernoty dziejowej. Lata 966 do 1966 zawrą niepowtarzalny, zamknięty w sobie i nieodwołalny okres naszych dni w historii Europy i w dziejach całego świata. Przedstawią nam bilans wykazujący bezapelacyjnie ilekroć w naszych dziejach zdołaliśmy się dźwignąć ku dojrzałej podmiotowości historycznej, a ilekroć byliśmy jedynie przedmiotem obcych dziejów i cudzego interesu.
Dziś stoimy w adwencie nowego tysiąclecia naszej podmiotowości historycznej, naszej dziejotwórczości ogólnoeuropejskiej i wszechludzkiej.
Kto zamierza przekroczyć próg nowych tysiącleci, ten powinien myśleć i planować tysiącleciami. Ten musi umieć przewidywać, ten musi nauczyć się przewidywać i działać na okres co najmniej stulecia. Myśleć pięcio czy dziesięcioleciem to igraszka polityczna, farsa nieletnich politykierów, ale nie polityka. Nawet kategorie myślące wiekiem pojedynczego człowieka, kategorie myślące trzydziestoleciami (od powstania do powstania), nie rozstrzygają i nie…

View original post 686 słów więcej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s