Kalendarium przygotowań do Wigilii (2)…..zastanówmy sie w jakiej sprawie tak gnamy :)

Posted: 9 grudnia 2014 by margot2you in bo tam Bóg..., Kalendarium przygotowań do Wigilii

(2)

Od 7 do 13 grudnia…..Kupujemy ryby i mięsa(na Święta).Filety rybne porcjujemy , opisujemy(np.; do smażenia,do mielenia,do galarety itp…).Łby, płetwy, kręgosłupy…( jeśli kupowaliśmy całe ryby) odkładamy osobno,a najlepiej gotujemy już teraz wywary,wyrzucamy niepotrzebne części,a wywary zamrażamy albo wleway do słoików typu twist i pasteryzujemy….Będzie,jak znalazł w gorączce przygotowań dzień przed Wigilią…..

Kto jeszcze nie nastawił….czas najwyższy mnastawic zkawsy  na barszcz  i żur…..kto piecze chleb sam….musi już pomyslec o nastawieniu zakwasu  na chleb.

Możemy już piec pierniczki imbirowe na choinkę.

Przegladamy obrusy…jakby co: odplamiacze i pralki w ruch 😀

Czas już wypisać życzenia  wysyłane za ocean i…wysłać.Nie zapominamy o włożeniu opłatka 😀 ONI tam czekają na niego 😀

Zamknąć liste życzeń wysyłanych w Europie i w Polsce…Kupić kartki,znaczki….Potem nie będzie już do  tego głowy 🙂

Czas zakupić warzywa,ziemniaki,bo potem jest dziki młyn i w sklepach i u nas w domu 😀 Podobnie z zakupem maki,soli,cukru i podobnych oczywistych produktów.Czas tez na zakup drożdży na baby i ciasta drożdżowe.Podobnie z ciastem francuskim…Lepiej teraz niż kotłować się tuz przed Świętami….

No i wszystkie ciężkie zakupy w puszkach, słoikach…nie ma sensu odkładać na ten cudowny tużprzedświątecznyczas 🙂

Oczywiście OPŁATEK……najlepiej w swojej parafii czy tzw. świętych sklepach(np.Veritas) czy punktach Caritasu…Nie kupujmy na ulicy,w marketach…..OPŁATEK musi być poświęcony…to  oczywiste 😀 No chyba,ze sami pójdziemy do kościoła i poprosimy o poświęcenie „dyżurnego” księdza 😀 gdy zdarzy się nam zakupić w markecie od „aniołka” 😀

I na koniec; nie odkładajmy większego prania na tuż przed Świętami,nie odkładajmy czyszczenia podłóg,wietrzenia szaf na ostatnia chwilkę……Fajnie jest,gdy podłogi pachną pastą(mówię o swoich drewnianych dechach….. 🙂 ale panele, kafelki, parkiety itd…..tez przecież czymś myjemy 🙂 cudnie jest,gdy firanki,zasłony ,kapy, koce etc pachną świeżym praniem, super jest,gdy w koszach na pranie nie zalegają jakieś dzikie stosy prania w czasie ŚWIĄT…ale …

Ale nie zostawiajmy takich spraw na ostatnia chwile….Syćmy się zapachami, czystością, ale i wyciszmy trochę ,pomyślmy o istocie TYCH ŚWIĄT. Ozdabiajmy ile się da domy i mieszkania,ale  zatrzymajmy się na chwilkę w biegu i pomyślmy w jakiej sprawie tak gnamy……co wydarzy się,jak co roku 24 grudnia….czego wspomnieniem jest TA NOC……Opowiedzmy swoim dzieciom, wnukom, siostrzeńcom, bratankom……komu się da…..dlaczego szanujemy tradycję, dlaczego zapalamy świece, dlaczego dzielimy się opłatkiem…..dlaczego tak ważne jest, byśmy tego wieczora zasiedli z ludźmi naprawdę nam życzliwymi i bliskimi, no i dla kogo zostawiamy wolne miejsce przy stole……A wreszcie…dlaczego z taką radością wyśpiewujemy: Bóg się rodzi…………………………….

Reklamy
Komentarze
  1. […] Kalendarium przygotowań do Wigilii (2)…..zastanówmy sie w jakiej sprawie tak gnamy :). […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s